1/2021 – I kwartał
Niezwykłe właściwości zwykłej wody
Woda jest najbardziej rozpowszechnionym, najbardziej znanym i jednocześnie najbardziej zagadkowym płynem na Ziemi i prawdopodobnie nie tylko na naszej planecie. Wodę pijemy, myjemy się nią, pływamy po niej, podlewamy nią pola, gasimy pożary, wykorzystujemy praktycznie w każdej dziedzinie gospodarki i techniki. Czego tylko z nią nie robimy. Nie ma co ukrywać, nawet rozpędzamy nią manifestantów i, co dotyczy niektórych wariatów, skaczemy do wody z mostu, żegnając się z życiem. Woda może być bardzo groźna dla ludzi, co udowodniło niedawne tsunami w Oceanie Indyjskim. Woda jest niezbędnym warunkiem istnienia ludzkości. Jest jednocześnie świadkiem i aktywnym uczestnikiem wszystkich naszych osiągnięć i niepowodzeń. Jednak jak głęboko sięga nasza wiedza o tym płynie, oprócz skąpych wiadomości zaczerpniętych ze szkolnych i uczelnianych programów? Czy wszystkie jej niezwykłe właściwości jesteśmy w stanie objaśnić i wykorzystać dla swojej korzyści?
Metodyka badań jako przykład planowania eksperymentu
W artykule opisano założenia, wybrane wyniki badań wstępnych oraz przyjętą metodykę badań procesu zamrażania wody poddanej różnym oddziaływaniom zewnętrznym, związanym ze zmianą jej składu chemicznego i struktury. Przeanalizowano czynniki mające wpływ na dokładność mierzonych parametrów. Rezultaty badań podstawowych będą przedstawione w drugiej części artykułu.
Zanieczyszczenia wód powierzchniowych metalami ciężkimi
Woda jest jednym z podstawowych elementów przyrody, który decyduje o istnieniu życia biologicznego na Ziemi. Ze względu na swoje właściwości odgrywa ogromną rolę w środowisku.
Rola składników mineralnych rozpuszczonych w wodzie pitnej na organizm człowieka
Woda w organizmie człowieka jest niezbędnym składnikiem pokarmowym, który przenosi składniki odżywcze z jedzenia do komórek organizmu i przyczynia się do wydalania z nich produktów przemiany materii, w tym związków toksycznych. Związki takie tworzą się między innymi w mięśniach podczas intensywnego wysiłku [12]. Woda przenosi również inne substancje (hormony, enzymy) i reguluje temperaturę ciała.
Podstawowe akty prawne dotyczące wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi
Podstawy i unormowania prawne
Zasady Dobrej Praktyki Laboratoryjnej
Dobra Praktyka Laboratoryjna, w skrócie DPL (ang. GLP – Good Laboratory Practice) to system jakości oparty na wielu normach i procedurach gwarantujący odpowiednią jakość badań.
Mikrobiologiczne metody oznaczania aktywności antybiotyków
Jednym z najważniejszych parametrów jakości produktów leczniczych zawierających antybiotyki jest oznaczenie aktywności przeciwdrobnoustrojowej metodami mikrobiologicznymi, czyli określenie zawartości substancji czynnej w 1 mg preparatu wyrażana jest w μg lub jednostkach aktywności.
Symulacja własności termicznych dyszy z wykorzystaniem oprogramowania Solidworks Flow Simulations
Kształtowanie własności materiałów jest procesem wymagającym weryfikacji, wykonywanej zazwyczaj podczas prób obciążenia elementu badanego w zadanych warunkach przez oddziaływanie na materiał bądź konstrukcję niszczącymi lub nieniszczącymi metodami badań.
BADANIA
Charakterystyka warstw osadzonych metodą sitodruku
Sitodruk to jedną z najstarszych technik drukarskich: na Dalekim Wschodzie stosowaną jest już od tysięcy lat. Mimo że rozwój technologii umożliwił znaczne usprawnienie tej metody, to jej główne założenie pozostają niezmienne.
NORMY I PARAGRAFY
Co nowego w prawie pracy – najważniejsze zmiany
Rok 2020 obfitował w wydarzenia, które wywarły wpływ na rynek pracy oraz obrót prawny w ogóle. Pandemia COVID-19, wstrząsnęła gospodarką na całym świecie. Skutki pandemii dotknęły niemalże każdą dziedzinę gospodarki. Wymusiło to na pracodawcach konieczność dostosowania się do nowych realiów oraz odpowiednie zmiany w organizacji pracy. W treści artykułu zostaną opisane najważniejsze zmiany w prawie pracy, które zostały wdrożone w 2020 i 2021 r.
str. 62
|APARATURA
- Czujnik specjalny do wiarygodnych pomiarów pH sera
- Kupując spektrometr iskrowy…
- Spektrofotometryczne testy wody – nowy uchwyt do probówek i nowe metody
- Pomiary pH czystej wody – szybsze wyniki dzięki udoskonalonej konstrukcji
str. 64
|
Zapraszamy do zakupu numeru archiwalnego – za pomocą formularza
[wersja drukowana / wersja elektroniczna]