ACHEMA 2024, czyli największe światowe targi branży laboratoryjnej
Wojciech Różański
Na targach ACHEMA 2022, wiodących na świecie targach przemysłu przetwórczego zaprezentowało się 2842 wystawców z 56 krajów. Podczas imprezy odbywającej się we Frankfurcie w dniach 10-14 czerwca można było zobaczyć najnowszy sprzęt i rozwiązania dla innowacyjnych procesów dla przemysłu chemicznego, farmaceutycznego i spożywczego. Wśród ponad 100 000 zwiedzających Polaków oraz polskich wystawców było bardzo niewielu.
Niezależnie od tego, czy była to technologia laboratoryjna, farmaceutyczna, inżynieria instalacji czy klasyczna technologia procesowa, na stoiskach w halach panował duży ruch, a w przejściach czasami nie było wolnego miejsca. – Wystawcy, z którymi rozmawialiśmy są bardzo zadowoleni, w niektórych przypadkach na stoiskach działo się tak wiele, że obsługa stoiska nie była w stanie nadążyć. Wiele rozmów dotyczyło bezpośrednio projektów lub inwestycji – potwierdza Jürgen Nowicki, Przewodniczący Komitetu ACHEMA i Dyrektor Generalny Linde Engineering.
Dr Björn Mathes, dyrektor generalny DECHEMA Ausstellungs-GmbH, jest również bardzo zadowolony: – Ta edycja daje branży impuls, który będzie wyznaczał trendy w nadchodzących latach. ACHEMA 2024 odnotowała znaczny wzrost liczby wystawców: 2842 wystawców z 56 krajów zaprezentowało swoje produkty i innowacje na około 100 000 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej netto, z 63% udziałem wystawców międzynarodowych. Tegoroczne targi były najbardziej międzynarodowe w historii. Ponadto na tegoroczną edycję ACHEMA przybyło 106 001 uczestników ze 141 krajów. Co drugi uczestnik (48,9%) pochodził z zagranicy.
Sześć tematów innowacyjnych ACHEMA 2024 – Process, Pharma, Green, Lab, Digital i Hydrogen – również spotkało się z dużym zainteresowaniem. Koncentrowały się one na kluczowych wyzwaniach, które mają dziś i w nadchodzących latach wpływ na przemysł procesowy oraz przedstawiają konkretne przypadki biznesowe umożliwiające ich rozwiązanie.
W najbardziej nas interesującym zakresie swoją ofertę przedstawiło kilkaset firm wyposażających i projektujących laboratoria. Z Polski można było zauważyć m.in. firmy Radwag oraz MPW. W rozmowie z ich przedstawicielami można było jednak usłyszeć, że zarówno wystawców, jak i zwiedzających jest jednak mniej niż podczas poprzednich edycji imprezy. Zdecydowanie najwięcej było zwiedzających z krajów azjatyckich, ze szczególnym uwzględnieniem Chin, Tajwanu oraz Indii.
Należy również wspomnieć towarzyszący imprezie kongres, obejmujący ponad 900 wykładów, paneli dyskusyjnych i warsztatów. – Kongres zgromadził ponad 30 000 słuchaczy, co oznacza, że frekwencja jest wyższa niż kiedykolwiek wcześniej – mówi dr Andreas Förster, dyrektor wykonawczy DECHEMA e.V. W programie kongresu szczególnie dużym zainteresowaniem spotkała się tematyka wodorowa oraz wykłady na temat elektryfikacji i elastyczności procesowej. Dużą frekwencją cieszyły się także wykłady z zakresu farmacji, life sciences i cyfryzacji (m.in. AI, MTP, APL). – Wystawa i kongres po raz kolejny pokazały technologiczną przyszłość naszej branży i położyły wyjątkowy nacisk na bardziej zrównoważony i konkurencyjny przemysł procesowy – dodaje Björn Mathes.
Kolejna edycja targów ACHEMA odbędzie się we Frankfurcie w dniach 14–18 czerwca 2027 r.
Fot.: Redakcja LABportal.pl / wszelkie prawa zastrzeżone