ByrskiPol, czyli ponad 30 lat na rynku
red.
Ponad 30 lat na rynku, setki, a może i nawet tysiące klientów. Mieszadła, wytrząsarki, młynki, łaźnie wodne – z pewnością każdy natknął się na produkty związane z marką BYRSKIPOL / IKAPOL. Wywiad z Wojciechem Byrskim – założycielem i szefem firmy.
Klienci od lat znają markę IKA. Wcześniej była reprezentowana przez firmę IKAPOL. Co się zmieniło?
Firma IKA Werke GmbH jest obecna na rynku polskim od 1991 roku i jest przez te wszystkie lata reprezentowana przez IKA POL jako przedstawicielstwo. Dzięki naszej ciężkiej pracy udało się ugruntować pozycję zarówno dobrej jakości marki IKA, jak i naszej jako solidnego polskiego partnera handlowego. W roku 2003 do oferty dołączył również sprzęt niemieckiej firmy ELTRA. Bardzo dobre wyniki działalności oraz bardzo duża rozpoznawalność firmy została doceniona także przez organizacje pozarządowe: w 2015 r. otrzymaliśmy nominację do tytułu firmy „Gazela Biznesu”. W 2016 roku niemiecki producent IKA postanowił otworzyć oddział w Polsce, który w swoim założeniu początkowym miał zajmować się zwiększoną promocją sprzętu laboratoryjnego IKA Werke, wspomagając naszą sprzedaż.
Dalszy rozwój firmy IKA POL doprowadził do rozszerzenia oferty handlowej o asortyment ceramiki laboratoryjnej i wykupienie firmy CERMET z siedzibą w Gliwicach, a to wiązało się z koniecznością zmiany nazwy firmy i powstaniem BYRSKI POL.
Firma BYRSKI POL w swojej ofercie zachowała wszystkie wcześniejsze swoje produkty i oferuje je na tych samych zasadach co wcześniej. Nazwa firmy bazuje na nazwisku, które wielu z Państwa kojarzy już od lat. Gwarantuje to niezmienne podejście do jakości oferowanych przez nas produktów i usług.
Jakie produkty mają Państwo w swojej ofercie?
Jako przedstawiciel oraz dystrydutor sprzętu w Polsce firmy IKA WERKE i ELTRA, firma BYRSKI POL prowadzi doradztwo techniczne, dystrybucję i handel sprzętem laboratoryjnym, pomiarowo-analitycznym i produkcyjnym. Sprzęt należy podzielić na trzy podstawowe grupy produktowe: sprzęt laboratoryjny (mieszadła magnetyczne, mieszadła mechaniczne, homogenizatory, wytrząsarki, młynki, łaźnie wodne, płyty grzewcze, pompy próżniowe i perystaltyczne, wyparki, ekstraktory substancji stałych, reaktory laboratoryjne). sprzęt pomiarowo-analityczny (gniotowniki, elektrolizery, kalorymetry, termograwimetry, analizatory C, S, N, O, H, CO2) oraz sprzęt produkcyjny [pojemnościowy (homogenizatory, turbotrony, rototrony), przepływowy: (homogenizatory, dispax reaktory, młyny koloidalne), emulgatory (mieszalniki o poj. od 10 – 4 000 l – dla substancji o różnej lepkości)].
Kto jest klientem Państwa firmy?
Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami statystycznymi w laboratoriach Europy Zachodniej wynika, że 25 % wszystkich mieszadeł mechanicznych, homogenizatorów, mieszadeł magnetycznych, wytrząsarek, łaźni wodnych, młynków pochodzi od firmy IKA Werke GmbH. Obecnie, dzięki w znacznym stopniu naszej działalności promocyjno-marketingowej oraz potwierdzanej przez klientów, bardzo dużej niezawodności i najwyższej jakości tego sprzętu, powoli także w polskich laboratoriach dochodzimy do europejskich średnich statystycznych.
W Polsce klientami są przede wszystkim laboratoria analityczne, mikrobiologiczne i fizyczne. Są to zarówno klienci przemysłowi, edukacyjni (szkoły, uczelnie), a także różnego rodzaju instytuty badawcze. Do bardziej znanych klientów zaliczyć można m. in.: PGE GiEK SA, KGHM -CBJ Sp. z o.o., Polska Grupa Górnicza SA, ORLEN Laboratorium Sp. z o.o., SGS i wiele innych.
Jakie oferują Państwo nowości?
Od stycznia 2023 jesteśmy właścicielem firmy CERMET, zajmującej się produkcją ceramiki laboratoryjnej – przede wszystkim takich elementów jak: łódeczki do analizatorów typu cermet, ceramiki jednorazowej, wielorazowej oraz tygielków do spalań. W roku 2024 wprowadziliśmy na rynek również nowy analizator do oznaczania azotu w próbkach organicznych ELTRA CN-r
Na co należy zwracać uwagę przy zakupie wyposażenia laboratorium?
Zakup wyposażenia laboratorium powinien być poprzedzony rozpoznaniem dotyczącym przede wszystkim zapotrzebowania, dotychczasowych doświadczeń dostawcy oraz innowacyjności oferty rynkowej. Jeżeli chodzi o zapotrzebowanie, to klient sam najlepiej powinien określić swoje cele i zamierzenia. Doświadczenie, które każdy z nas posiada, pozwala na wskazanie dostawcy, który zaoferuje nam nie tylko jakościowe produkty, ale także montaż, szkolenie czy też serwis (gwarancyjny i pogwarancyjny). Innowacyjność oferowanego sprzętu daje nam poczucie zakupu
najwyższej jakości produktu. A jakość produktu i jego niezawodność to podstawowe parametry sprzedawanego przez nas sprzętu, co nasi klienci niezmiennie od lat powtarzają.
Jak na przestrzeni lat zmieniały się laboratoria, z którymi Pan współpracuje?
Polskie laboratoria bardzo zmieniły się na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat. Dotyczy to zarówno infrastruktury (nowe obiekty), instalacji, jak i wyposażenia. Zarówno inwestycje prywatne, jak i fundusze publiczne oraz różnorodne dofinansowania np. uczelni – wszystko to przeobraziło obraz laboratoriów. Ale wciąż jeszcze są miejsca, takie jak instytuty badawcze, czy też niektóre laboratoria służby cywilnej, gdzie konieczne byłoby dofinansowanie już od zaraz. Wspomnieć należy także o koniecznym rozwijaniu umiejętności i kompetencji, co wymogli przede wszystkim klienci laboratoriów, ale także procedury akredytacyjne i certyfikacyjne. Nastąpiła również zmiana jeżeli chodzi o rynek pracy – od bezrobocia na przełomie wieków do coraz bardziej poszukiwanych pracowników – specjalistów w swojej dziedzinie.
Organizują Państwo spotkania z klientami (sympozja). Jaka tematyka jest podczas nich poruszana i jak można wziąć w nich udział?
Długa działalność w środowisku laboratoryjnym na polskim rynku to ogromne doświadczenie i wiedza, którą z chęcią się dzielimy. Organizujemy cykliczne wiosenne sympozja połączone z warsztatami na ok. 150 osób pod nazwą „Laboratoryjne metody oznaczania jakości paliw” – warto zaglądać na naszą stronę internetową. Jesteśmy częstymi prelegentami wielu konferencji farmaceutycznych, kosmetycznych i ochrony środowiska. Uczestniczymy w licznych targach, na których wymieniamy się z klientami naszymi doświadczeniami
Czytelnicy często nas pytają: czy nowy sprzęt często się psuje, czy trzeba go oddawać do reklamacji itp.?
W ostatniej dekadzie jest znacząco zauważalny postęp technologiczny: weszły do produkcji silniki bezszczotkowe, o dużej mocy, zostały ulepszone funkcje obsługi urządzenia tj. funkcje podglądu stanu technicznego i użytkowego urządzenia, coraz częściej zwraca się uwagę na wygląd estetyczny urządzeń, przy zachowaniu ich wysokich technicznych parametrów. Zwraca się uwagę, aby urządzenia podlegały jak najdłużej tylko przeglądom codziennym prowadzonym przez użytkownika. Oczywiście prowadzimy w naszej firmie pełny serwis okołosprzedażny tj. serwis gwarancyjny i pogwarancyjny jak również pełny zakres doradztwa technicznego i handlowego
Czy poza laboratoriami, klientami Państwa firmy są również inne grupy?
Oprócz sprzętu laboratoryjnego mamy w naszej ofercie także urządzenia produkcyjne. Firma IKA Werke specjalizuje się także w przenoszeniu skali laboratoryjnej na skalę przemysłową. Aby uzmysłowić sobie zakres możliwości naszych urządzeń, to sprzedajemy sprzęt dla próbek
o objętości od 1 ml do szarży produkcyjnej 8000 l dla mieszalników procesowych i do 125000 l/h
dla procesów inline. Niezależnie od wielkości urządzenia, zawsze przyświeca nam zasada utrzymania jego jakości i niezawodności
Co jest najważniejsze w Pana pracy?
Praca musi być przyjemnością, wtedy przeradza się w pasję. Z kolei pasją można zarazić innych.
W ten sposób udało nam się stworzyć bardzo zgrany i profesjonalny zespół, który jest bardzo wysoko oceniany przez naszych klientów. Zadowolenie klientów to najwyższa ocena naszej pracy.
Czego Panu możemy życzyć?
Zdrowia…?
Życząc zatem zdrowia, dziękujemy za rozmowę.