Zastosowanie nadkrytycznego CO2
red. / inf. pras.
Ekstraktory nadkrytyczne CO2 znajdują zastosowanie w branży spożywczej, farmaceutycznej, kosmetycznej, elektronicznej i wielu innych. Umożliwiają przeprowadzanie procesów ekstrakcji, suszenia, barwienia, czyszczenia i mikronizacji. Procesy wykorzystujące płyny nadkrytyczne minimalizują zużycie rozpuszczalników organicznych oraz ograniczają niekorzystny ślad węglowy, tym samym pozytywnie wpływając na środowisko naturalne.
Pierwszym zastosowaniem na dużą skalę płynów nadkrytycznych do ekstrakcji produktów naturalnych była dekofeinizacja kawy w 1979 roku i od tego czasu tysiące różnych związków zostało wyekstrahowanych na użytek konsumentów.
Poznaj korzyści nadkrytycznego dwutlenku węgla (CO2) w ekstrakcji produktów naturalnych:
- Brak pozostałości rozpuszczalnika
- Łagodne warunki ekstrakcji
- Łatwe frakcjonowanie
Dzięki nadkrytycznemu CO2 możliwe jest przetwarzanie związków wrażliwych na ciepło i uniknięcie stosowania rozpuszczalników organicznych. Dzięki tej technologii na przestrzeni lat wiele procesów zostało zmodyfikowanych i opracowanych.
Powstały nowe materiały kompozytowe o docelowych właściwościach. Tworzenie cząstek przez nadkrytyczny CO2 umożliwia zastosowania takie jak mikronizacja, kapsułkowanie, powlekanie wirusów, tworzenie składników aktywnych itp.
Oprócz zastosowań farmaceutycznych oraz pozyskiwaniu substancji z produktów naturalnych ta technologia znajduje również zastosowanie w wielu innych dziedzinach:
- Suszenie aerożeli
- Ekstrakcja olejków eterycznych
- Bezwodne farbowanie tkanin
- Przemysł farmaceutyczny
- Wtryskowe formowanie metali
- Przemysł spożywczy
- Pozyskiwanie substancji z glonów
- Polimery
- Nanocząsteczki
- Rekonstrukcja artefaktów archeologicznych
- Nutraceutyki
- Produkcja biopaliw
- Czyszczenie implantów medycznych
CO2 jest „przestrajalnym rozpuszczalnikiem” – zmieniając tylko ciśnienie nadkrytycznego CO2, możesz nadać mu charakterystykę rozpuszczalności niezliczonej liczby rozpuszczalników na bazie ropy naftowej. Nie musisz dodawać ani zmieniać rozpuszczalników.
W ofercie firmy A.G.A. Analytical Sp. z o. o. Sp. k. znajdują się:
Applied Separations z USA produkuje przystępne cenowo urządzenia mające zastosowanie w laboratoriach badawczych i w środowisku uniwersyteckim. Szeroki zakres pojemności naczyń ekstrakcyjnych od 24 do 1000 ml daje duże możliwości konfiguracji systemu i dostosowywania go do aktualnych potrzeb. Mimo swojej prostoty systemy te umożliwiają m.in. frakcjonowanie ekstraktów ze względu na masę cząstek.
SFE Process z Francji produkuje urządzenia laboratoryjne i przemysłowe wypo-sażone w moduł do recyrkulacji CO2 oraz zaawansowaną akwizycję i zarządzanie danymi oraz recepturami procesu. W skali laboratoryjnej mamy zakres objętości od 50 do 2000 ml, a w skali przemysłowej od 2x5L do 2x100L. Opcja wykonania w standardzie GMP oraz Clean Room daje możliwość produkcji żywności i farmaceutyków w zgodności z rygorystycznymi wymogami HACCP oraz FDA.
Więcej o produktach na stronie firmy A.G.A. Analytical
A.G.A. Analytical Sp. z o. o. Sp. k.
ul. Dzierzby 17A
02-836 Warszawa